Euroopa Liidu disainilahenduste õiguskaitse reform on jõustunud

11.12.2024 | 14:01

Tööstusdisainilahenduste õiguskaitset uuendavas Euroopa Liidu algatuses on astutud viimane samm: 18. novembril 2024 avaldati Euroopa Liidu Teatajas uuesti sõnastatud direktiiv disainilahenduste õiguskaitse kohta. Õigusaktid jõustusid 8. detsembril 2024.

Euroopa Liidu Teataja avaldas uuesti sõnastatud direktiivi disainilahenduste õiguskaitse kohta (Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2024/2823) ning ühenduse disainilahendust reguleeriva määruse nr 6/2022 muudatused (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 2024/2822). 

Reformi eesmärk oli muuta tööstusdisainilahenduse taotlemise menetlus nii liikmesriigi kui ka Euroopa liidu tasandil lihtsamaks, kaasaegsemaks ja prognoositavamaks. Menetluseeskirjade ühtlustamine tagab riiklike disainilahenduste süsteemide vastastikuse sobivuse ning võrdsed võimalused ettevõtjatele ja üksikisikutele.

Reformiga kaasnevate olulisemate muudatuste seas on disainilahenduse ja toote mõistete kaasajastamine, et need vastaksid paremini digiajastule ja tehnoloogia arengule. Reformi käigus võeti vastu ka nn remondiklausel nähtavate varuosade reprodutseerimise võimaldamiseks toote parandamise eesmärgil. Lisaks hõlmasid muudatused selgemat kaitset 3D-printimise vastu, ühtlustatud võimalust lükata registreeritud disainilahenduse avaldamine edasi kuni 30 kuu võrra ning klassi ühtsuse nõude kaotamist mitut disainilahendust sisaldava koondtaotluse esitamisel. „Ühenduse disainilahendus“ nimetati ümber „Euroopa Liidu disainilahenduseks“ ning korraldati ümber lõivude süsteem ELi disainilahenduse taotluse esitamisel ja õiguskaitse pikendamisel.

Uuesti sõnastatud direktiivi ülevõtmiseks oma siseriiklikku õigusesse on Eestil aega kolm aastat ehk kuni 9. detsembrini 2027. Määrust hakatakse kohaldama alates 1. maist 2025 (osa artikleid alates 1. juulist 2026).

Kadri Kroodo

Õigusnõunik