Mis on tööstusdisainilahendus?

Tööstusdisainilahendus on toote ruumiline või tasapinnaline väliskujundus.

Tööstusdisainilahendus on toote ruumiline või tasapinnaline väliskujundus, mille võivad moodustada üksikuna või omavahel kombineerituna vorm, värvilahendus, ornament, faktuur jne.

Kaitsta saab ka tasapinnalist väliskujundust, näiteks kanga mustrit, veebilehe kujundust, logo vms. Tööstusdisainilahendusena on näiteks kaitse saanud eesti rahvusmustritega tennised, voldikkann kilepiimapakendile, euromündihoidja, mitmed mööblidisainid jms. Seega hõlmab tööstusdisainilahenduse mõiste kõikvõimalike toodete väliskujundust.

Tööstusdisainilahendusena saab kaitsta üksnes selliseid tooteid, mille väliskujundus on tarbijale nähtav.  Kaitsta ei saa toodet, mida tavapäraselt kasutatakse teise toote koostisosana, kuna selle väliskujundus ei ole tarbijale nähtav. Näiteks sõiduki mootor, mis on paigutatud teise tootesse ehk sõidukisse, ei ole tarbijale väljastpoolt nähtav.

Tööstusdisainilahenduse registreerimine ei anna kaitset toote tehnilisele lahendusele, tootes peituvale ideele ega selle teostamise või kasutamise viisile, kaitse saab vaid toote väliskujundus.

Nõiamaja

Nõiamaja, reg-nr 01938

Eesti rahvusmustriga vihmavari

Eesti rahvusmustriga vihmavari 
variant 1, reg-nr 01601  

Pakendimuster

Pakendimuster, reg-nr 02151

Group of friends. Motobot. Estonia

Logo, reg-nr 02140

Graphical user interface. palabra. abcdx

 Graphical user interface for display screen or portion thereof, WIPO reg-nr 209998

  • Jaga

Viimati uuendatud 02.02.2024