Patendiametit külastasid sel nädalal Ukraina intellektuaalomandi ameti esindajad

12.06.2024 | 15:48

Patendiameti kutsel olid esmaspäeval Eestis visiidil Ukraina intellektuaalomandi ameti direktor Olena Orliuk ja asedirektor Ljubov Maidanyk.
    • Jaga

Patendiameti peadirektor Margus Viher külastas möödunud aasta oktoobris Kiievit, kus tutvus Ukraina ameti tööga ja loomevara õiguskaitsega sõjatingimustes. Ukrainale on esitatud kutse Euroopa Liiduga liitumiseks ja on toimunud juba mitu kogemuste vahetamise kohtumist, seni Poolas, Ukrainas ja Moldovas.

Esmaspäevasel kohtumisel jagati kogemusi intellektuaalomandi ameti juhtimise teemal. Teine oluline teema oli liitumine Euroopa Liiduga, integratsioon EL õigusruumiga ja selle mõju ametitele. Eraldi arutati uute tehnoloogiate rolli loomevaraõiguste haldamises (pilvetehnoloogiad, plokiahel, küberturvalisus jne).

Suurt huvi pakkus külalistele tööprotsesside digiteerimine, digiteeritud dokumentide arhiveerimine ja säilitamine. Samuti tutvustasime Patendiametis kasutusel olevaid IT-lahendusi, uusi infosüsteeme ja andmebaase ning kõnelesime Ukraina väljavaadetest liitumisel Euroopa Patendikonventsiooniga. Hilisemal kohtumisel Justiitsministeeriumis käsitleti eelkõige autoriõiguse ühtlustamist Euroopa Liidu direktiividega. Lisaks arutleti Ukraina praktikate ühtlustamist EL-i liikmesriikidega patentide, kaubamärkide, tööstusdisainilahenduste ja geograafiliste tähiste valdkonnas. Külalised tutvustasid ka Ukraina praktikat seoses EL-i määrusega käsitöö- ja tööstustoodete geograafiliste tähiste kohta.

Sel nädalal külastab delegatsioon ka Läti ja Leedu ametit. 

Triin Urviste