Algas Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni liikmesriikide 65. assamblee

10.07.2024 | 12:31

6. juulil algas Genfis WIPO 65. assamblee, kus Eestit esindavad suursaadik Eesti Vabariigi alalises esinduses Genfis Riia Salsa-Audiffren, atašee Jaana Piilpärk, Patendiametist peadirektor Margus Viher ja intellektuaalomandiõiguse osakonna juhataja Cady Kaisa Rivera ning Justiitsministeeriumist intellektuaalse omandi ja konkurentsiõiguse talituse juhataja Kärt Nemvalts.
    • Jaga

Assambleed avas WIPO peadirektor Daren Tang. Kahe tiheda töönädala jooksul arutatakse vastavalt kavale läbi tähtsad küsimused, tehakse otsused ja valitakse esindajad.

10. juulil esines sõnavõtuga Patendiameti peadirektor Margus Viher, kes väljendas Eesti tugevat toetust WIPO tööle toomaks hoolimata raskest ajast intellektuaalomandit inimestele lähemale ja erilist tähelepanu Ukraina toetamisele.

Sõnavõtu teesid

  • Pidev toetus Ukraina intellektuaalomandi ehk loomevara ja innovatsioonisüsteemi ülesehitamiseks, mis on kahjustatud jätkuva agressioonisõja tõttu, on vajalik ja WIPO roll selle pakkumisel on ülioluline.
  • Kohutavad sõjalised löögid Ukraina linnade ja nende tsiviiltaristu, sealhulgas esmaspäevane rünnak lastehaigla pihta, on jäme rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumine. Eesti mõistab kindlalt hukka Venemaa Föderatsiooni õigustamatu ja provotseerimata sõja Ukraina vastu ja toetab Ukrainat nii kaua kui vaja.
  • Eesti avaldab tugevat toetust WIPO tegevustele, mis edendavad intellektuaalomandi ehk loomevara õiguste nutikat kasutamist alates rohujuuretasandilt ja aitavad tuua intellektuaalomandi inimestele lähemale.
  • Nende tegevuste keskendumine VKE-dele ja idufirmadele on ülioluline, et tagada tugev, jätkusuutlik ja tasakaalustatud loomevara ökosüsteem, kus innovatsioon saab õitseda.
  • WIPO igal aastal koostatud ülemaailmset innovatsiooniindeksit jälgitakse Eestis kõrgeimal tasemel tähelepanelikult.

Sõnavõtu täisversioon on saadaval WIPO protokollis.