Võltsimise ja piraatluse tõttu kaotatakse EL-is igal aastal 83 miljardit eurot ja 790 000 töökohta

05.12.2016
PrintPDF Jaga

Turul olevate võltsitud toodete tõttu kaotatakse üheksas sektoris 7,4% müügitulust.

See mõjutab sektoreid, mis toodavad rõivaid, mänguasju, spordikaupu, ehteid, käekotte ja muusikat.

Võltsimise ja piraatluse tõttu jääb saamata hinnanguliselt 14,3 miljardit eurot valitsemissektori tulu.

Eestis kaotatakse hinnangute kohaselt kõnealustes sektorites võltsimise tõttu aastas otseselt 65 miljonit eurot ehk 7,8% nende sektorite müügitulust. See vastab rohkem kui 1200 töökohale, mis on nendes sektorites otseselt kaotatud. Võltsimise tõttu kaotatud suhteline müügitulu on Eestis liidu keskmisest suurem, kusjuures enim mõjutatud võrreldes liidu keskmisega on kangete alkoholjookide ja veini sektor.

Pühadeaja lähenedes ostavad miljonid inimesed EL-i 28 liikmesriigis jõulukingitusi oma perekonnale ja sõpradele. Paraku avaldub võltsitud ja piraatkaupade negatiivne majanduslik mõju aastaringselt.

Mitmest uuringust, mille Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) intellektuaalomandiga seotud õigusrikkumiste Euroopa vaatluskeskuse kaudu tegi, selgus, et turul olevate võltsitud kaupade tõttu kaotatakse igal aastal üheksas sektoris hinnanguliselt üle 48 miljardi euro ehk 7,4% kogu müügitulust. Võltsimise ja piraatluse kaudse mõju tõttu nendes sektorites kaotatakse igal aastal kogu liidu majanduses täiendavalt veel 35 miljardit eurot, kuna tootjad ostavad tarnijatelt vähem kaupu ja teenuseid, põhjustades sellega järelmõju teistes valdkondades.

Üheksa mõjutatud sektorit on kosmeetika- ja isikliku hügieeni tooted, rõivad, jalatsid ja tarvikud, spordikaubad, mänguasjad ja mängud, ehted ja kellad, käekotid, salvestatud muusika, kanged alkoholjoogid ja vein ning farmaatsiatooted.

2017. aastal jätkatakse uuringuid ning koostatakse aruanded võltsimise ja piraatluse majandusliku mõju kohta nutitelefonide ja pestitsiidide sektoris, samuti muudes majandussektorites, mida peetakse intellektuaalomandi õiguste rikkumiste tõttu haavatavaks.