Selgusid "Euroopa leiutaja 2018" võitjad

07.06.2018
PrintPDF Jaga

Täna, 7. juunil 2018 Pariisis toimunud auhinnatseremoonial avalikustas EPO „Euroopa leiutaja 2018“ konkursi võitjad. Võistlus, kus auhinnatakse nii Euroopa kui ka kogu maailma väljapaistvaid leiutajaid, kes on erakordselt panustanud sotsiaalsesse arengusse, tehnoloogilisse progressi ja majanduskasvu, toimus tänavu 13. korda.

Preemiad anti välja 5 kategoorias.

  1. Tööstuse kategooria võitjad olid Agnès Poulbot ja Jacques Barraud† Prantsusmaalt, kelle leiutis – rehvide iseuuenev veerepind – mitte üksnes ei suurenda rehvide vastupidavust, vaid ka vähendab märkimisväärselt kütusekulu ja süsinikdioksiidi emissiooni.
  2. Teadustöö kategoorias pälvis preemia Jens Frahm Saksamaalt kiirema, reaalajas magnetresonantstomograafia eest. Biofüüsik Jens Frahm on suuresti selle taga, et selline diagnostikaseade on meditsiinis laialt kasutuses.
  3. EPO-välise riigi leiutaja kategoorias võitis Esther Sans Takeuchi USA-st siirdatava südamedefibrillaatori akude eest. Nende akude eluiga on teistest märkimisväärselt pikem ning seetõttu väheneb patareide vahetamise sagedus patsientidel.
  4. Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kategooria parimaks osutus Jane ní Dhulchaointigh Iirimaalt Sugru: mitmeotstarbelise voolitava liimiga, millel on nii superliimi tugevus kui kummi elastsus.
  5. Elutöö preemia kategoorias pälvis tunnustuse Ursula Keller Šveitsist ultrakiirete laserite eest. Füüsik Ursula Keller leiutas meetodi, et muuta pidev laservalgus ülikiireteks laserimpulssideks.

Elektroonilisel hääletusel said publiku preemia Erik Loopstra Madalmaadest ja Vadim Banine Madalmaadest/Venemaalt – sügava UV-kiirguse litograafia väiksemate ja võimsamate mikrokiipide tegemiseks.