Selgusid "Euroopa leiutaja 2017" võitjad

15.06.2017
PrintPDF Jaga

Täna, 15. juunil 2017 Veneetsias toimunud auhinnatseremoonial avalikustas EPO „Euroopa leiutaja 2017“ konkursi võitjad. Võistlus, kus auhinnatakse nii Euroopa kui ka kogu maailma väljapaistvaid leiutajaid, kes on erakordselt panustanud sotsiaalsesse arengusse, tehnoloogilisse progressi ja majanduskasvu, toimus tänavu 12. korda.

Preemiad anti välja 5 kategoorias.

  1. Tööstuse kategooria võitjad olid Jan van den Boogaart ja Oliver Hayden (Madalmaad, Austria) oma kiirveretestiga malaaria diagnoosimiseks. Nende test on arvutipõhine – selle asemel, et veres sisalduvaid patogeene mikroskoobi all  uurida, tuginevad nad 30 vereparameetrile, mille põhjal saab kiire, peaaegu 100% kindla malaariadiagnoosi anda.

  2. Teadustöö kategoorias pälvisid preemia Laurent Lestarquit, José Ángel Ávila Rodríguez, Günter W. Hein, Jean-Luc Issler ja Lionel Ries (Prantsusmaa, Hispaania, Saksamaa, Belgia) ja nende raadiosignaalid parema satelliitnavigatsiooni jaoks. Lisaks sellele, et see rahvusvaheline meeskond hoolitseb selle eest, et Euroopa globaalse navigatsioonisüsteemi (GNSS) Galileo asukohamääramine oleks erakordselt täpne, on nad Galileo pannud ühilduma tänapäeva mõlema populaarse navigatsioonisüsteemiga, ameeriklaste GPS-i ja venelaste GLONASS-iga.

  3. EPO-välise riigi leiutaja kategoorias võitsid James G. Fujimoto, Eric A. Swanson ja Robert Huber (USA, Saksamaa) ja nende leiutis OCT - kõrge resolutsiooniga meditsiiniline pilditehnika. Selle tehnika abil saavad arstid ja meditsiinitöötajad pehmeid kudesid vaadelda ilma invasiivse sondeerimise ja kirurgiliste biopsiateta.

  4. Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kategooria parimaks osutus Günter Hufschmid Saksamaalt oma superkäsnaga õlilekete jaoks. Uus käsn suudab imada omaenda massist kuni seitse korda suuremat hulka hüdrofoobseid vedelikke.

  5. Elutöö preemia kategoorias pälvis tunnustuse Rino Rappuoli Itaaliast. Teda loetakse tänapäeva vaktsiinide „isaks“. Tema geenianalüüsil põhinevad vaktsiinid on maailma palju turvalisemaks paigaks teinud.

Elektroonilisel hääletusel sai publiku preemia Adnane Remmal (Maroko), kes võimendas antibiootikume eeterlike õlidega, et resistentsete bakterite vastu paremini ja ilma kõrvaltoimeteta võidelda.