Selgusid "Euroopa leiutaja 2016" võitjad

09.06.2016
PrintPDF Jaga

Täna, 9. juunil tunnustati Lissabonis konkursi „Euroopa Leiutaja 2016“ parimaid ja andekamaid. Võistlus, kus auhinnatakse nii Euroopa kui ka kogu maailma väljapaistvaid leiutajaid, kes on erakordselt panustanud sotsiaalsesse arengusse, tehnoloogilisse progressi ja majanduskasvu, toimus tänavu juba 11. korda.

EPO presidendi Benoît Battistelli sõnul on tänavune võistlus lugupidamisavaldus nii innovatiivsusele kui ka ka pühendunud tööle, mida leiutajad on teinud, et tehnikataseme arengusse kogu inimkonna hüvanguks panustada. "Selle aasta võidutööd annavad lootust inimestele, kes kannatavad raskete haiguste käest, muudavad diagnoosimise efektiivsemaks, kaitsevad keskkonda ja säästavad nii tuhandeid elusid. Nende leiutiste suur mõju rõhutab Euroopa patendisüsteemi olulisust - tänu sellele püsib Euroopa majandus tugev ja toimub tehnoloogiline õitseng," nentis Battistelli.

Peaaegu 600 külalist, kelle hulgas oli poliitikuid, äritegelasi, intellektuaalomandivaldkonnas tegutsevaid ja akadeemilistesse ringkondadesse kuuluvaid inimesi, võtsid osa pidulikust autasustamistseremooniast Lissabonis MEO Arenal.

Rahvusvaheline žürii valis välja 15 finalisti üle 400 kandidaadi hulgast.

Preemiad anti välja 5 kategoorias.

  1. Tööstuse kategooria võitjad olid Saksamaa füüsikud Bernhard Gleich, Jürgen Weizenecker ja nende meeskond Saksamaalt.  Nad töötasid välja uue diagnostikameetodi MPI (magnetic particle imaging), mille abil saab reaalajas ja suurepärase kvaliteediga vaadelda inimese pehmeid kudesid. Rohkem infot leiutise kohta saab siit.

  2. Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kategoorias pälvisid preemia Tue Johannessen, Ulrich Quaade, Claus Hviid Christensen ja Jens Kehlet Nørskov Taanist leiutisega, mis aitab vähendada diiselmootorite õhureostust. Selles kasutatakse tahket ammoniaaki, et vähendada NOx-i (sudu üks põhikoostisosi) sisaldust heitgaasis kuni 99%. Rohkem infot saab siit.

  3. Teadustöö kategoorias võitis Alim-Louis Benabid Prantsusmaalt uue ravimeetodiga, kus kasutatakse kõrgesageduslikke elektriimpulsse aju stimuleerimiseks. Meetod on eelkõige kasulik Parkinsoni tõve raviks. Rohkem infot saab siit.

  4. Euroopa-välise leiutaja kategooria parimaks osutus Robert Langer USAst, kes leiutas biolaguneva plastiku kangete vähiravimite kapseldamiseks - tulemuseks on täiesti uus ravimi manustamise viis, mille abil saab vähiravimi otse kasvajani viia. Rohkem infot saab siit.

  5. Elutöö preemia kategoorias pälvis tunnustuse Saksamaa ja Madalmaade insener Anton van Zanten. Tema leiutatud elektrooniline stabiilsuskontroll autodele on juba päästnud tuhandeid elusid ning on uutes autodes kohustuslikuks turvameetmeks. Rohkem infot saab siit.

Publiku preemia sai Suurbitanniat ja Prantsusmaad esindav teadlane Helen Lee. Tema diagnostikakomplektid arengumaadele pälvisid suurema osa publiku häältest. Nende komplektide abil saab kiiresti ja efektiivselt laborivälistes tingimustes verenalüüse teha, et diagnoosida levinumaid nakkushaigusi nagu HIV, B-hepatiit ja klamüüdia.

Vt rohkem EPO veebilehelt.