Patendiamet võtab kasutusele Madrid eFiling portaali

10.06.2019
PrintPDF Jaga

10. juunil 2019 avati Patendiameti veebilehel ligipääs uuele e-teenusele: rahvusvaheline e-taotlus Madridi protokolli alusel https://www.epa.ee/et/patendiameti-e-teenused/madrid-efiling. Siiani edastas Patendiamet rahvusvahelisi taotlusi WIPOsse paberil, ent nüüd on taotlejal võimalik esitada taotlus Madrid eFiling portaali kaudu Patendiametisse. Ka kogu edasine taotluse menetlus on elektrooniline.

Eesti kaubamärgiomanikel on nüüd võimalik kiiremini ja lihtsamini laiendada oma kaubamärgi õiguskaitset välisriikidesse. E-taotluse kasutamine vähendab vigu, kuna taotluse aluseks oleva põhimärgi andmed võetakse automaatselt Patendiameti andmebaasist. Lisaks on kaupade/teenuste loetelu koostamiseks link WIPO andmebaasi Goods&Services Manager, kus loetletud nimetused on aktsepteeritavad 35 protokolliga liitunud lepinguosalise ametis. Vigadeta taotluse esitamine kiirendab oluliselt menetlusprotsessi Patendiametis, WIPOs ja lepinguosaliste ametites, kus märgile kaitset taotletakse.

Taotluse esitamiseks tuleb luua endale kasutajakonto, sisestada Eesti riigisisese põhimärgi taotluse või registreeringu number, kontrollida selle alusel eeltäidetud andmeid, märkida lepinguosalised, kus kaitset soovitakse, koostada ingliskeelne kaupade/teenuste loetelu ja tasuda WIPOle lõivud (vt lõivukalkulaatorit) kas krediitkaardi või avatud konto abil. Patendiametile tuleb tasuda taotluse edastamise lõiv (vt kaubamärkide riigilõive) pärast taotluse ametisse saatmist ja viitenumbri saamist. Edasisest menetlusest teavitatakse taotlejat e-kirja teel, seega tuleb jälgida saabuvaid teateid ja oma taotluse staatust portaalis.

Eestist sai Leedu järel teine Balti riik, kus portaal on kasutusel, veel on see kasutusel Beneluxi, Georgia ja Austria intellektuaalomandiametites.