Patendiamet esitas Euroopa leiutaja konkursile Marika Mikelsaare ja tema meeskonna leiutised

08.10.2013
PrintPDF Jaga


Mainekale Euroopa leiutaja konkursile esitas Patendiamet Tartu Ülikoolist Marika Mikelsaare ja autorite kollektiivi leiutised Mikroorganismi tüvi Lactobacillus fermentum ME-3 kui antimikroobne ja antioksüdantne probiootikum, Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum Tensia DSM 21380 ja selle kasutamine antimikroobse ning vererõhku alandava probiootikuna ning ravimi valmistamiseks ning toiduaine realiseerimisaja pikendamiseks ja toiduaines kontamineerivate mikroorganismide allasurumiseks, tüve sisaldav toiduaine ja kompositsioon ja Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum Inducia DSM 21379 kui organismi loomulikku kaitsevõimet tõstev probiootik, seda sisaldav toiduaine ja kompositsioon ning mikroorganismi kasutamine rakulist immuunsust tõstva ravimi valmistamiseks. Viimati nimetatud leiutised on loodud Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskuses.

Leiutised kuuluvad biotehnoloogia valdkonda ning leiavad kasutamist probiootikumina funktsionaalse toidu, näiteks jogurti või juustu, valmistamisel. Mikroorganismide tüvesid saab kasutada ka tablettide või kapslitena manustatavates ravimpreparaatides ja toidulisandites, mis on abiks soolestiku ja kuseteede infektsioonide profülaktikas ning vererõhu alandamisel ja immuunsüsteemi tugevdamisel.

Leiutised on juba saavutanud äriedu, leides kasutamist Helluse sarja jogurtites, Südamejuustus Harmony jt piimatoodetes.

Patendiametisse saabus nüüd teade, et taotlus on konkursile vastu võetud.

2011. a Euroopa leiutaja võistlusele esitas Patendiamet teadustöö kategoorias elektrilise takistuse mõõtetehnoloogia väljatöötamise eest Mart Mini kandidatuuri. Mart Min ning tema meeskond jõudis tookord viie nominendi hulka, nende leiutist ja Eesti teadustööd reklaamiti üle kogu Euroopa, vt EPO veebilehelt.

Konkursi auhinnad antakse kätte viies kategoorias: tööstus, väike- ja keskmise suurusega ettevõtted, teadusuuringud, leiutaja väljastpoolt Euroopat ja elutöö eest.

Vaata lisaks:

Mikroorganismi tüvi Lactobacillus fermentum ME-3 kui antimikroobne ja antioksüdantne probiootikum
Euroopa patent EP1401457
Eesti patent EE04580

Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum Tensia DSM 21380 ja selle kasutamine antimikroobse ning vererõhku alandava probiootikuna ning ravimi valmistamiseks ning toiduaine realiseerimisaja pikendamiseks ja toiduaines kontamineerivate mikroorganismide allasurumiseks, tüve sisaldav toiduaine ja kompositsioon
Euroopa patent
EP2309870
Eesti patent EE05340

Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum Inducia DSM 21379 kui organismi loomulikku kaitsevõimet tõstev probiootik, seda sisaldav toiduaine ja kompositsioon ning mikroorganismi kasutamine rakulist immuunsust tõstva ravimi valmistamiseks
Euroopa patent
EP2288360
Eesti patent EE05341