Euroopa leiutaja 2013 võitjad selgunud

28.05.2013
PrintPDF Jaga


Euroopa Patendiamet valis täna välja 2013. aasta leiutaja auhinna laureaadid.

28. mail toimus Amsterdamis Euroopa leiutaja 2013 auhindade üleandmine. Beurs van Berlag'is toimunud tseremoonial viibis ligikaudu 500 külalist, kelle hulgas oli ka Tema Kuninglik Kõrgus Madalmaade printsess Beatrix, Madalmaade Haridus-, Kultuuri- ja Teadusministeeriumi riigisekretär Sander Dekker, Siseturu ja teenuste Euroopa volinik Michel Barnier.

Auhinnad anti kätte viies kategoorias: tööstus, väikese ja keskmise suurusega ettevõtted, teadusuuringud, leiutaja väljastpoolt Euroopat ja elutöö eest, nagu eelmistel aastatelgi.

Võitjad:

Elutöö kategoorias võitis šveitslane Martin Schadt, kes mõtles välja esimese LCD ekraani.

Tööstuse kategooria panid kinni austerlased Claus Hämmerle ja Klaus Brüstle, tänu kellele saab sahtleid ja uksi sulgeda ilma pauguta ehk kes mõtlesid välja summuti või teisisõnu sordiini, mis sunnib sahtli aeglasemalt sulguma.

Väikese ja keskmise suurusega ettevõte kategoorias võitis rootslane Pål Nyrén. Viimane lõi DNA pürosekveneerimistehnika, mida saab kasutada vähiravis.

Teadustöö kategooria auhinna said Prantsusmaad ja Itaaliat esindavad Patrick Couvreur, Barbara Stella, Véronique Rosilio, Luigi Cattel, kes leiutasid nanokapslid, mis on 70 korda väiksemad kui punased verelibled. Kapslid on mõeldud kõhunäärmevähi raviks, ent selle täieliku tehnoloogia väljatöötamine on Couvreuri sõnul veel 15 aasta kaugusel.

Euroopa-välise leiutise kategooria võitsid ameeriklased Ajay V. Bhatt, Bala Sudarshan Cadambi, Jeff Morriss, Shaun Knoll, Shelagh Callahan, kes mõtlesid välja tänapäeval igas sülearvutis leiduva USB sisendi. Auhinna andis üle sama kategooria mullune võitja austraallane John O'Sullivan, kes koos kolleegidega sai auhinna traadita interneti alustala loomise eest.

Esmakordselt anti välja ka Publiku lemmiku autasu, mille käesoleval aastal sai hispaanlane Jose Lopez Gomez, kes leiutas uue unikaalse sõltumatult juhitava rattadisaini kiiretele reisirongide, mille tulemusena on need rongid mugavad ja turvalised, tarbivad vähem energiat, ei kulu nii kiiresti ja mille hoolduskulud on väiksemad.  

EPO president Benoît Battistelli ütles: Need leiutajad ei ole olnud tõeliseks eeskujuks mitte ainult meie ajastul, näiteks  tervishoiu ja kliimamuutuse ees seisvate väljakutsetele geniaalsete lahenduste leidmisel, vaid ka inimeste elu paremaks muutmisel meie igapäevaelus kasutatavate toodete ja teenuste kvaliteedi tõstmisel ning ka majandusliku jõukuse tõstmiseks töökohtade loomisel.

Aasta leiutaja auhinda antakse välja alates 2006. aastast.