EUIPO uuring avalikust omandist filmitööstuses

01.06.2017
PrintPDF Jaga

Uued digitaalsed tehnoloogiad ja ärimudelid ei paku mitte ainult ettevõtetele uusi majanduslikke võimalusi, vaid nendest saab kasu ka laiem üldsus, kellel on teadmistele ja kultuurikaupadele parem ligipääs.

Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) koostöös Intellektuaalomandiga seotud õigusrikkumiste Euroopa vaatluskeskusega avaldas üleliidulise uuringu tulemused, mis puudutavad varem olemas olnud loomingul põhinevaid uusi projekte. Uuring on üks esimesi selles valdkonnas.

Uuringu eesmärgiks oli teada saada, kuidas filmiprodutsendid varasemat loomingut (nii autoriõigusega kaitstut kui ka juba avalikus omandis olevat) uutes kunstilistes projektides kasutavad.

Uuringu tulemusel selgusid järgmised faktid.

 • Avalikus omandis olev looming on atraktiivne algmaterjal filmiadaptsioonide tegemiseks. Aastatel 2000-2010 meelitas see Euroopa kinodesse üle 330 miljoni vaataja (4% publiku koguhulgast).

• Paljud filmiloojad kasutavad filmiadaptsioonide tegemisel avalikus omandis olevat loomingut. On näiteid suure eelarvega edukatest filmidest, mis põhinevad avalikul omandil.

• Avaliku omandi potentsiaalne atraktiivsus filmiadaptsiooni alusena langeb, kui looming aja jooksul oma majanduslikku väärtust kaotab.

 Eestikeelne kokkuvõte uuringust