Auhind DesignEuropa tõstab esile disainilahenduste tähtsuse Euroopa Liidus

01.12.2015
PrintPDF Jaga

Disainilahenduste tähtsuse esile tõstmiseks Euroopa Liidus kuulutab Siseturu Ühtlustamise Amet (OHIM), Euroopa Liidu suurim intellektuaalomandiamet, täna välja esimese DesignEuropa auhinnakonkursi.

Auhinnale saavad kandideerida ettevõtted ja eraisikud, kellel on kehtiv ühenduse registreeritud disainilahendus (RCD). Ühenduse registreeritud disainilahendus on ühtne intellektuaalomandiõigus, mida haldab OHIM ja mis kehtib kõigis EL 28 riigis.

Auhind DesignEuropa omistatakse kolmes kategoorias: tööstusettevõtted (üle 50 töötaja, käive üle 10 miljoni euro); väikesed ja alustavad ettevõtted (alla 50 töötaja, käive alla 10 miljoni euro, samuti pärast 1. jaanuari 2013 asutatud ettevõtted); ning elutöö auhind.

Osalemistaotlusi saab esitada OHIMi veebilehe kaudu alates 1. veebruarist 2016, mil avaldatakse ka konkursi tingimused ja juhised osalejatele.

OHIMi president António Campinos ütles:

„Kaksteist aastat on ühenduse registreeritud disainilahendus kaitsnud kõikvõimalikke ettevõtteliike – vanadest suurtest rahvusvahelistest ettevõtetest idufirmadeni. Kasu on saanud ettevõtted üle kogu maailma. Auhind tõstab esile andekaid disainilahenduste uuendajaid, kelle jaoks on intellektuaalomand äritegevuses väga tähtis vara.”

2013. aastal ilmunud OHIMi ja Euroopa Patendiameti ühisaruanne rõhutas disainilahenduste olulisust majanduskasvu toetamisel. Euroopa Liidu kõigist töökohtadest on disainirikastes tööstusharudes 12,2% ja need loovad 12,8% SKPst.

Auhinnakonkurss toimub partnerluses Euroopa Liidu riiklike ja piirkondlike intellektuaalomandiametite, intellektuaalomandi kasutajaühingute ja disainitööstuse ühingutega.

OHIMi tutvustus

Siseturu Ühtlustamise Amet (OHIM) on Euroopa Liidu suurim intellektuaalomandiamet. Amet asutati 1994. aastal ning vastutab kahe kogu Euroopa Liidus kehtiva intellektuaalomandiõiguse haldamise eest: ühenduse kaubamärk (CTM) ja ühenduse registreeritud disainilahendus (RCD). Ühenduse registreeritud disainilahendus võeti kasutusele 2003. aastal ja see kehtib Euroopa Liidu kõigis 28 liikmesriigis. Selle kaudu saab iga ettevõte või isik registreerida disainilahenduse ja uuendada selle õigust kuni 25 aastaks. Ühenduse registreeritud disainilahenduse taotlemisel saab esitada ka mitu taotlust korraga (samuti mitu disainilahendust samas taotluses, näiteks sama disainilahenduse variandid). OHIMi kiirmenetlusega (Fast Track) saab disainilahenduse registreerida vähem kui kahe ööpäeva jooksul.