26. aprillil tähistatakse ülemaailmset intellektuaalomandipäeva

16.04.2021
PrintPDF Jaga

Sel aastal on intellektuaalomandipäev pühendatud väikestele ja keskmise ja suurusega ettevõtetele. WIPO on selle päeva puhul saatnud välja järgmise sõnumi:

„Iga ettevõte saab alguse ideest. Kõik need miljonid väikeettevõtted, mis maailmas tegutsevad, olid kunagi vaid ideed kellegi peas – need võtsid konkreetse kuju ja jõudsid turule.

Arhitektid, kunstnikud, käsitöölised, disainerid, insenerid, ettevõtjad, uurijad, teadlased ja paljud teised tulevad iga päev välja uute ideedega: kunstist tehisintellektini, moest põllumajandustootmiseni, taastuvenergiast jaemüügini, televisioonist turismini ja virtuaalreaalsusest videomängudeni.

Mõned neist ideedest jõuavad teostuseni – neist saavad tooted ja teenused, mida soovime osta. Teised ei jõua. Teekond eduka ettevõtteni võib olla konarlik. Kuid uuringud on näidanud, et kui ettevõte keskendub intellektuaalomandi kaitsmisele, on seda konarlikku teed palju kergem läbida.

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on majanduse alustala. Kõikidest ettevõtetest moodustavad nad 90% ning annavad tööd 50%-le ülemaailmsest tööjõust.

Seetõttu on väikeettevõtjatel suur roll kanda ka praegu, mil terves maailmas vajab majandus kriisijärgset taastamist. Selle aasta intellektuaalomandipäeval tõstetaksegi esile just väikeettevõtjaid – kuidas nad saaksid intellektuaalomandiomandit kasutades ehitada üles tugevamad, konkurentsivõimelisemad ja püsivamad ärid ning sellega panustada majanduse elavdamisse terves maailmas.

Intellektuaalomandipäeval hoiame üheskoos väikeettevõtjaid au sees – nende ehedust ja loomingulisust, nende julgust teha suuri samme ning nende panust meie kõigi igapäevaellu. Toetame kohalikku ettevõtlust ja julgustame kohalikku innovatsiooni.“

Patendiametil on ülemaailmse intellektuaalomandipäeva puhul kavas mitmeid tegevusi. Toimub nädalane välireklaamikampaania Tallinna ja Tartu tiheda liiklusega tänavatel, kus interaktiivsetel ekraanidel näidatakse 10-sekundilist videoklippi, mis kutsub kaitsma oma loomingut. 26. aprillil läheb käima intellektuaalomandialane viktoriin ning toimub Patendiameti veebiseminar "Intellektuaalomand – eduka ettevõtte lahutamatu osa". Nende tegevustega keskendume väikestele ja keskmise ja suurusega ettevõtetele – intellektuaalomandipäeva fookusgrupile. Lisaks ilmub Patendiameti aastaraamat, mis sel aastal esimest korda on veebipõhine.