Mis on tööstusdisainilahendus?

PrintPDF Jaga

Tööstusdisainilahendus on toote ruumiline või tasapinnaline väliskujundus, mille võivad moodustada üksikuna või omavahel kombineerituna vorm, värvilahendus, ornament, faktuur jne. Tööstusdisainilahendusena võib registreerida toote väliskuju.

Kaitsta saab ka tasapinnalist väliskujundust, näiteks kanga mustrit, veebilehe kujundust, logo vms. Tööstusdisainilahendusena on näiteks kaitse saanud eesti rahvusmustritega tennised, voldikkann kilepiimapakendile, euromündihoidja, mitmed mööblidisainid jms. Seega hõlmab tööstusdisainilahenduse mõiste kõikvõimalike toodete väliskujundust.

Tööstusdisainilahendusena saab kaitsta üksnes selliseid tooteid, mille väliskujundus on tarbijale nähtav.  Kaitsta ei saa toodet, mida tavapäraselt kasutatakse teise toote koostisosana, kuna selle väliskujundus ei ole tarbijale nähtav. Näiteks sõiduki mootor, mis on paigutatud teise tootesse ehk sõidukisse, ei ole tarbijale väljastpoolt nähtav.

Tööstusdisainilahenduse registreerimine ei anna kaitset toote tehnilisele lahendusele, tootes peituvale ideele ega selle teostamise või kasutamise viisile, kaitse saab vaid toote väliskujundus.

Loe ka: Tööstusdisainilahenduse kaitsmine (brošüür, 1234 kB)

Viimati muudetud 12.08.2020